Açık Kaynak, Yenilikler

LuneOS: webOS küllerinden yeniden doğuyor

3 Eyl , 2014  

webOS’i anımsayanınız var mı? Palm’in 2009’da duyurduğu, daha sonraları HP’nin de kendi tabletlerinde kullandığı bu şirin ve özgün işletim dizgesi, daha sonraları pazar payının darlığı, Android ve iOS gibi büyük oyuncularla rekabet edememesi yüzünden piyasadan silinmiş, ancak kaynak kodunun açılması ile birlikte geliştiricilerin üzerinde oynamasına fırsat tanınmıştı. Daha sonraları LG webOS’i kendi akıllı sınalgısında kullanmış, sınırlı da olsa yine de bir yaşam olanağı sağlamıştı.

HP daha sonraları projenin kaynak kodunu açarak Open webOS adı ile geliştirmenin süreceğini duyurdu. Daha sonraları birkaç geliştirici de bu sürümü dallandırarak bugün üzerinde söz edeceğimiz LuneOS adlı projeyi duyurdular. Yayımlanan sürüm hakkında kararlı olup olmadığı üzerine bir ibare bulunmuyor, ancak proje aylık güncellemeler alacağından ve aygıt desteği şu an için yalnızca Nexus 4 ve HP Touchpad ile sınırlı olduğundan kararlı sürüm olduğunu belirtmekte sakınca görmüyorum. Yine da bu sürümde çalışmayan pek çok temel özellik var, dolayısıyla sakın ola Nexus 4’ünüze yükleyip ana işletim dizgesi olarak kullanmaya çalışmayın. :)

Alıntı: Engadget

Alıntı: Engadget

Geliştiriciler projenin ereği olarak iOS ve Android ile özellik yarışında olmayan, temel taşınabilir aygıt gereksinimlerini karşılayıp kendi alanında gelişmeyi amaç edinen bir işletim dizgesi olarak belirtiyorlar. Geliştirilme aşamasında var olan uygulamaların çoğuna yeni özellikler eklenip, dizge mimarisinde önemli değişiklikler yapılmış. Takım bir sonraki sürüm için üzerinde çalışılan özellikleri yeni bir telefon uygulaması, webOS 3.0’da bulunan uygulama kartları özelliklerinin içe aktarılması ve ses/video oynatımının diriltilmesi olarak belirtmiş.

Taşınabilir işletim dizgeleri alanındaki kapalı kaynak hegemonyasının bu tür ufak projelerle de olsa kırılmaya çalışıldığını görmek çok güzel. Açık kaynak kisvesi altında Google tekeline doğru adım adım ilerleyen Android ve kullanıcılarını kapalı bir kutuya koyup orada oynamalarını bekleyen iOS’ten sonra böyle adımlar görmek onat. Diğer alternatifler için Firefox OS ve Ubuntu Touch‘a da bir göz atmayı unutmayın.

Yazar: Emir SARI

Teknoloji sever kişilik, Özgür Yazılım ve Türkçe gönüllüsü

, , ,


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir